Papier ryżowy – co musisz o nim wiedzieć?

0
476

Wielu z nas papier ryżowy przywołuje skojarzenie kuchni azjatyckiej. I owszem, jest to dobre myślenie, ale jak się okazuje – nie jedyne. Istnieje również papier ryżowy do decoupage, który cieszy się dużą popularnością w środowisku rękodzielników. I nie ma się co dziwić, charakteryzuje się świetnymi właściwościami. A sama praca z nim pozwala uzyskać fenomenalne efekty końcowe. Czym jest papier ryżowy? Jak go stosować?

Papier ryżowy – co to jest?

Tym określeniem nazywamy papier, który charakteryzuje się dużą elastycznością, wytrzymałością i uniwersalnością zastosowań. Pomimo swojej cienkiej, bardzo delikatnej struktury jest bardzo mocny i sprężysty w kontakcie z medium. Co więcej, doskonale tuszuje wszelkie niedoskonałości na pracy, np. w postaci zagnieceń. A w połączeniu z szeroką paletą pięknych motywów i kolorów staje się niezbędnym akcesorium w pracowni każdego rękodzielnika. Papier ryżowy może być stosowany na prostych, jak i obłych powierzchniach, przez co jeszcze bardziej zyskuje na atrakcyjności i popularności. Jest odporny na blaknięcie, zachowując czyste i wyraźne kolory – przez długi czas!

Jak stosować papiery ryżowe?

W wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych (np. https://www.creativehobby.pl/pol_m_decoupage_papiery-ryzowe-do-decoupage-333.html) można nabyć papier ryżowy w różnych arkuszach, na których może znajdować się jedna lub kilka grafik. Co zrobić, aby przenieść ją na dekorowany przedmiot? Po prostu wytargać po obrysie! Ta czynność wymaga jednak sporej dozy precyzji i ostrożności, aby przez przypadek nie uszkodzić motywu. Dlatego początkujące osoby mogą także przyklejać papier w całości. Papier ryżowy może być naklejany od góry i od dołu. Należy zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiedniego kleju, który nie może być zbyt gęsty, gdyż zniekształci fakturę papieru i pogrubi jej aplikacje.

Jak stosować papiery ryżowe na obłych powierzchniach?

Papier ryżowy jest niezastąpiony podczas dekorowania przedmiotów o nieregularnym kształcie. Aby to zrobić, należy w pierwszej kolejności dopasować go do krzywizn ozdabianej powierzchni przez wycięcie lub wytarganie, a następnie umieszczenie na pokrytym klejem miejscu. I mocne dociśnięcie do podłoża. Innym sposobem jest użycie żelazka. Posiłkując się papierem do pieczenia przeprasowujemy papier na dekorowany przedmiot. Wówczas zyskuje on jeszcze lepszą przyczepność i idealnie równą powierzchnię.

Co można ozdabiać papierem ryżowym?

Uniwersalność to jedna z głównych zalet, jaka charakteryzuje papier ryżowy. Oznacza to, że sprawdza się na wielu powierzchniach, począwszy od drewna i plastiku przez szkło, na tworzywach kończąc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here