15. tydzień ciąży to czas, kiedy zachodzą ważne zmiany w rozwoju naszego dziecka. Jest to również moment, gdy ciąża zaczyna być widoczna – delikatnie zarysowuje się brzuszek mamy. Podczas badania USG można dostrzec pierwsze ruchy dziecka, lecz na odczuwanie jego „kopnięć” trzeba będzie jeszcze troszkę poczekać.
Jak wygląda Twoje dziecko?
Płód w tym czasie ma od 56 do 80 g i mierzy około 10 cm. Dotychczasowe dysproporcje pomiędzy wielkością główki a resztą ciała zaczynają zanikać. Stopniowo wydłużają się rączki i nóżki, a kości nadal twardnieją. Uszy i oczy dziecka przesuwają się na właściwe im miejsca. Na jego cienkiej skórze znajduje się meszek płodowy, który stopniowo będzie zanikał, pozostając jedynie na brwiach i główce.
Dzięki kształtowaniu się układu kostnego i mięśni dziecko może wykonywać pierwsze ruchy. Są jednak one na tyle delikatne, że nie są odczuwane przez mamę. Dziecko wykonuje pierwsze machnięcia rękami i nóżkami, a także uczy się poruszać palcami. Narządy wewnętrzne spełniają już swoje funkcje, jednak muszą jeszcze rosnąć i dojrzewać. Tarczyca i trzustka produkują już hormony. Oczy, choć pozostają zamknięte, reagują na światło. Na tym etapie stopniowo kształtują się również kubki smakowe i komórki węchowe, które pozwolą maluchowi właściwie odbierać otaczający go świat po urodzeniu.
W 15. tygodniu ciąży dziecko jest już wrażliwe na dotyk, zmiany ciśnienia wód płodowych, a także słyszy to co się dzieje wewnątrz organizmu mamy, czyli na przykład jak bije Twoje serce. Jest to czas, kiedy płód przygotowuje się do oddychania, ćwiczy potrzebne ku temu odruchy. W tym okresie także ssie on intensywnie swój kciuk, zwłaszcza wtedy gdy wyczuwa gorszy nastrój mamy.
Co odczuwa mama w 15. tygodniu ciąży?
Brzuch, w którym rośnie dziecko, będzie stopniowo się powiększał, przez co kręgosłup zacznie się bardziej wyginać. Przez to trudniej będzie przyjąć wygodną pozycję do siedzenia i spania. Męczące objawy pierwszego trymestru ciąży zaczną się uspokajać. U przyszłej mamy zwiększy się apetyt, co będzie wskazywać na to, że dziecko rośnie i potrzebuje pokarmu. Należy więc zadbać, by dostarczać organizmowi potrzebne witaminy i minerały, by dziecko mogło prawidłowo się rozwijać.
Kobiety w tym okresie zauważają zwiększoną wrażliwość piersi i pojawienie się nadmiernej wydzieliny z pochwy, co ma chronić przez zakażeniami. Można odczuć również szybsze bicie serca mamy, co też jest związane z wzrostem objętości krwi.
Każdy etap ciąży wymaga troski o zdrowie mamy, które jest istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka w jej łonie. Zachęcamy do skorzystania z strony przeznaczonej dla przyszłych rodziców mamadha.pl, gdzie można dowiedzieć się więcej o tym jak rozwija się dziecko na poszczególnych etapach ciąży, i jak dbać o siebie podczas tego szczególnego okresu.