Skuteczne leczenie i walka z trądzikiem różowatym

0
1201
Skuteczne leczenie i walka z trądzikiem różowatym

Charakterystyczny rumień, podskórny obrzęk i nieestetyczne zmiany ropne. Czym dokładnie jest trądzik różowaty, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Trądzik różowaty – objawy

Jest to odmiana trądziku, występująca najczęściej u osób dorosłych. Na tle innych odmian tej choroby skóry, wyróżnia się charakterystycznymi zaczerwienieniami skóry, występującymi  na czole, policzkach, nosie i brodzie. Niestety mocniejsze odmiany tej choroby, mogą również objawiać się bolącymi krostkami i grudkami ropnymi. Jest to choroba przewlekła, której pod żadnym pozorem nie powinno się bagatelizować, a w jej leczeniu najefektywniej pomoże lekarz specjalista.

Przyczyny trądziku różowatego – jak powstaje i kto jest na niego najbardziej narażony?

Przyczyn powstawania trądziku różowatego jest naprawdę wiele. Wśród nich znaleźć możemy między innymi stres, złą dietę, a nawet predyspozycje genetyczne, przez co jest bardzo trudny w leczeniu i wymaga od osoby chorej wielu wyrzeczeń i determinacji.

Palenie papierosów, alkohol i dieta powodująca zakwaszenie organizmu, również mają ogromny wpływ na jego powstawanie i mogą przyczynić się do jego stopniowego nasilania.

Pielęgnacja skóry problematycznej – jak dbać o cerę z trądzikiem różowatym?

Przede wszystkim, skóra twarzy, która zmaga się z tak poważną chorobą, jak trądzik różowaty, musi być traktowana bardzo delikatnie. Najlepiej przemywać ją letnią wodą, gdyż zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do podrażnienia i wysuszenia dotkniętych zmianami obszarów twarzy. Wielu lekarzy zaleca również rezygnację ze wszystkich toników z alkoholem i płynów do demakijażu, na rzecz delikatniejszej alternatywy, jaką są np. mleczka przeznaczone do skóry wrażliwej.

Całkowicie zakazane są natomiast wszystkie peelingi ziarniste, gdyż prowadzą do nadmiernego podrażnienia skóry i powodują zbyt silne wysuszenie. W tym wypadku dobrą i stosunkowo tanią alternatywą będzie samodzielne wykonywanie maseczki z płatków owsianych. Działa ona nie tylko przeciwbakteryjnie, ale i przeciwzapalnie, dzięki czemu wspaniale oczyszcza i łagodzi skórę.

Prosty skład – jakie kosmetyki są najlepsze przy trądziku różowatym?

Przy leczeniu i dbaniu o tak wymagającą skórę warto postawić na kosmetyki, które nie tylko łagodzą stany zapalne, ale również je leczą. Najlepsze będą kosmetyki o prostych składach, pozbawionych alkoholu oraz innych substancji drażniących.

Warto postawić na kosmetyki naturalne, które najczęściej pozbawione są barwników, substancji zapachowych, mogących powodować podrażnienia, a nawet konserwantów. Dobrym wyborem będą również wszystkie lekkie kosmetyki, które nie doprowadzą do zapchania porów oraz takie, które przywrócą skórze jej naturalne pH.

Szczególnie zalecane jest sięganie po kosmetyki zawierające:

  • pantenol, który łagodzi podrażnienia,
  • wyciąg z nagietka lub kasztanowca,
  • glicerynę o wysokim stężeniu, która wspaniale nawilża skórę,
  • oleje roślinne (np. olej makadamia) dostarczające kwasów tłuszczowych i uzupełniające barierę lipidową,
  • mocny filtr UV,
  • kosmetyki zawierające retinol oraz inne witaminy i olejki roślinne.

Jak leczyć trądzik różowaty i czy da się go wyleczyć na zawsze?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że całkowite wyleczenie trądziku różowatego jest procesem bardzo długotrwałym, pracochłonnym, ale nie niemożliwym. Przyczyniają się do niego takie składowe jak odpowiednia, dobrana przez lekarza dieta, ograniczenie stresu w maksymalnie możliwym stopniu, rezygnacja z używek tj. papierosy, czy alkohol, a także stała obserwacja wszystkich patologicznych zmian chorobowych, hormonalnych, metabolicznych i naczyniowych.

Metody i plany leczenia trądziku różowatego, są ściśle uzależnione od poziomu zaawansowania choroby i powinny być skonsultowane z lekarzem specjalistą, który pomoże dobrać nalepsze rozwiązania. Do najpopularniejszych metod zaliczyć możemy m. in.:

  • zapobiegawcze wyłączenie wszystkich czynników ryzyka, które mogą wywołać reakcje uczuleniowe jak drażniące substancje w kosmetykach i szkodliwa dieta,
  • wprowadzenie leków dermatologicznych, zarówno tych do użytku zewnętrznego, jak i tych doustnych,
  • włączenie kortykosteroidów, czyli leków przeciwzapalnych,
  • leczenie ogólnoustrojowe – wymaga od pacjenta przyjmowania leków farmaceutycznych,
  • leczenie operacyjne, które ma miejsce w ostatnich stadiach choroby.

Domowe sposoby na trądzik różowaty

Dobrym sposobem na złagodzenie zmian i uspokojenie skóry są różnego rodzaju napary i hydrolaty z takich składników jak zioła, czy rumianek. Na trądzik doskonale sprawdzą się również kremy z kwasem azelainowym, a to ze względu na jego działanie przeciwzapalne i odblokowujące pory.

Domowe leczenie warto rozpocząć od unikania wszystkich substancji zarówno w kosmetykach, jak i produktach spożywczych, które mogą spowodować podrażnienie i reakcje alergiczne. Dieta powinna być zatem pozbawiona np. ostrych przypraw, czekolady, mocnej kawy. W tym celu bardzo ważne jest analizowanie reakcji swojego organizmu i wyeliminowanie wszystkich czynników ryzyka.

Leczenie trądziku różowatego to przede wszystkim łagodna i antybakteryjna systematyka. Bez niej ciężko będzie mówić o jakichkolwiek rezultatach, czy tym bardziej o całkowitym wyleczeniu choroby.

Autorką wpisu gościnnego jest Marysia – redaktorka internetowego magazynu NMAG.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here