Jaskra – objawy i metody leczenia

0
641
Jaskra

Choroby oczu są bardzo powszechne we współczesnym świecie. Jaskra to jedna z często występujących chorób, na którą na całym świecie cierpi około 80 milionów ludzi. Warto wiedzieć o tym, że choroby oczu takie jak jaskra oraz zaćma, są jak najbardziej możliwe do wyleczenia, a objawy można znacznie zminimalizować.

Czym jest jaskra?

Jaskra to choroba, która rozwija się powoli i początkowo nie daje żadnych objawów, jednak schorzenie uszkadza nerwy wzrokowe i prowadzi do całkowitej ślepoty. Właśnie dlatego takie choroby oczu należy leczyć jak najszybciej. Sprawdź poniżej przyczyny choroby, jaką jest  jaskra, jej objawy oraz leczenie.

Przyczyny jaskry

Najważniejszą przyczyną jaskry jest podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Takie zjawisko występuje przede wszystkim u osób w wieku starszym, chociaż pojawia się czasami także u noworodków.

Grupy ryzyka

Na jaskrę szczególnie narażone są osoby cierpiące na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i mające podwyższony cholesterol. Dodatkowo znaczenie mają czynniki genetyczne, a więc występowanie jaskry w rodzinie.

Jaskra – objawy podstawowe

Do najważniejszych objawów jaskry można zakwalifikować:

  • widzenie aureoli wokół źródeł światła, czyli efektu halo
  • zaczerwienienie oczu
  • ból oczu, częste migreny
  • znaczne pogorszenie wzroku (jaskra objawy).

Jaskra – objawy drugorzędne

Choroby oczu takie jak jaskra zwykle początkowo nie dają konkretnych objawów, dlatego tak ważne są regularne badania u okulisty, zwłaszcza dna oka. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że jaskra daje także symptomy drugorzędne. Jaskra – objawy to nudności i wymioty, a także złe samopoczucie.

Jaskra a soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe nie są zalecane pacjentom z jaskrą, ponieważ w przypadku tej choroby dochodzi do zmiany ciśnienia śródgałkowego oka. Soczewki kontaktowe powodują wahania ciśnienia oka, a w przypadku nagłych skoków ciśnienia może dojść do ataku jaskry. Soczewki kontaktowe są więc zabronione w przypadku tej choroby. Zdarza się, że lekarz-okulista postanowi inaczej i w takim wypadku soczewki kontaktowe będą dozwolone u danego pacjenta.

Leczenie jaskry

Zwykle pierwszym lekiem dla pacjentów z jaskrą są krople do oczu. Celem tych kropli jest zmniejszenie ciśnienia. Bardzo duże znaczenie ma regularne stosowanie kropli i ich poprawna aplikacja. Niestety takie leki mogą dawać pewne skutki uboczne takie jak znaczne zaczerwienienie oczu oraz rozmazane widzenie. W trakcie leczenia szczególnie istotne są regularne badania i sprawdzanie stanu pacjenta.

Zabiegi laserowe też są możliwe

W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegów laserowych, których celem jest umożliwienie wypłynięcia wodnistej cieczy z komory oka. Takie zabiegi nie są bolesne, jednak wymagają odpowiedniego przygotowania, ale nie są kosztowne. Dobrze pamiętać o tym, że zmian spowodowanych jaskrą nie można cofnąć, dlatego tak istotne są regularne badania, podawanie kropli do oczu lub zdecydowanie się na zabiegi, powtarzane co kilka miesięcy. W ten sposób można zadbać o swój wzrok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here