Są jednym z najbardziej powszechnych akcesoriów do makijażu. Odpowiednio użyte sprawiają, że makijaż nabiera nowego wymiaru. Podnoszą go na wyższy poziom. Pędzle do makijażu potrafią zdziałać cuda. Oczywiście, gdy wiesz, jak z nich korzystać.
Choć na rynku kosmetycznym jest wiele zamienników w postaci gąbeczek czy silikonowych płatków, to pędzle do makijażu trzymają się całkiem nieźle. Są powszechne, łatwe w przechowywaniu. W każdym standardowym zestawie znajdziemy conajmniej kilka pędzli. Co więcej, taki zestaw pędzli to całkiem przyjemny prezent na Walentynki dla kobiety.
Włosie naturalne czy sztuczne?
Odwieczny dylemat, nie tylko moralny. Czy użyć syntetycznego włosia, czy może naturalnego, pozyskiwanego z sierści dzika czy wiewiórki? Włosie naturalne ma tą przewagę, że świetnie nadaje się do wszystkich kosmetyków z pudrową konsystencją. Dlatego też topowe makijażystki na całym świecie lubią je stosować do cieni do powiek czy pudru prasowanego. Taki pędzel gwarantuje jednolite, równomierne rozłożenie produktu. Włosie syntetyczne jednak ma również wiele atutów. Z reguły pędzle te są sztywniejsze, więc nadają się do kosmetyków o płynnej konsystencji. Świetnie sprawdzają się w przypadku korektora, kremowych cieni do powiek , czy też żelowych eyelinerów.

Który pędzel jest do czego?
Zacznijmy od tych podstawowych, służących do makijażu twarzy. Intuicyjnie wybierasz zapewne z całego zestawu te największe i podpowiem, idziesz w dobrą stronę!
Nakładanie podkładu
Sprawdzą się tu dwa rodzaje pędzli, w zależności, jakiego podkładu używasz.
Pędzel kabuki
Sprawdzi się idealnie w przypadku podkładu sypkiego i mineralnego. Ma zastosowanie nie tylko w przypadku podkładu mineralnego, ale i różu czy rozświetlacza o tej strukturze. Jest to sporych rozmiarów okrągły pędzel z bardzo gęstym, ściśniętym włosiem. Aby go użyć, nakładasz odrobinę pudru, po czym lekko strzepujesz nadmiar i nakładasz puder na twarz. Wykonuj przy tym delikatne, koliste ruchy.
Pędzel do pudru płynnego
Zobaczysz go od razu, jest najczęściej szerszy niż pozostałe, płaski i zaokrąglony. Ma sztywne i śliskie włosie. Przez to, że ma dużą powierzchnię, bywa niedokładny, dlatego zwróć baczną uwagę na to, jak równomiernie rozkłada się kosmetyk.
Pędzel do różu
Jest puszysty i zaokrąglony. Dzięki swoim mniejszym rozmiarom, jest bardziej precyzyjny. Pamiętaj, aby róż nakładać z umiarem, by powoli budować efekt. Nie ma nic gorszego, niż teatralny nadmiar różu na policzkach!
Pędzel do bronzera
Wyróżnia się ostrym ścięciem włosia. Dzięki temu świetnie sprawdza się w konturowaniu twarzy, szczególnie kości policzkowych. Tu również pamiętaj o umiarze. Rzadko mocne konturowanie z instagvrama dobrze się sprawdza w codziennym życiu.
Pędzel do rozświetlania
Przypomina taki wachlarzyk. Dzięki niemu strzepniesz z twarzy niechciane pyłki pozostałe po makijażu oka, lub też idealnie nałożysz rozświetlacz na kości policzkowej, przy łuku brwiowym czy łuku kupidyna.
Pędzle do makijażu oczu
Makijaż oczu to trzy najważniejsze składniki. Perfekcyjnie dobrane cienie, idealny eyeliner, oraz dobry tusz do rzęs. Skupmy się więc na cieniach.
Pędzel do cieni
Jest z tych cieńszych i mniejszych. Najczęściej ma zaokrąglone włosie, które gwarantuje precyzyjne rozłożenie pigmentu na powiekach. Nadaje się do nałożenia cieni na całą powiekę.
Pędzel do blendowania cieni
Jest bardziej puszysty niż jego poprzednik. Służy do mieszania kolorów, a także stworzenia pozoru łagodnego, wzajemnego przenikania ich się. Pomaga zrobić niesamowity efekt np przy wieczorowym makijażu smoky eyes.

Pędzel do eyelinera
Jeżeli używasz eyelinera z żelu, potrzebny ci będzie specjalny pędzel ze sztywnym włosiem. Jest mocno ścięty, z jednej strony mocno dłuższy. Pomoże w idealnym rozprowadzeniu produktu.
Pędzel do ust
Czy pomadkę do ust należy nakładać za pomocą pędzelka? Nie jest to konieczne, ale wskazane, gdy chcesz zachować szminkę dłużej na ustach. Na początku, małym zaokrąglonym, płaskim pędzelkiem obrysowujesz kształt ust, a następnie wypełniasz środek.
Ostatnia ważna rzecz
Niezwykle ważne jest to, aby pędzle odpowiednio przechowywać i myć tak, by nie straciły ze swojej sprężystości. Jak myć pędzle? Przy użyciu jak najłagodniejszych środków, takich jakie używa się w pielęgnacji noworodka, albo też za pomocą szarego mydła czy dermokosmetyków. Ważne jest również odpowiednie suszenie. Przechowywanie pędzli to kolejna ważna kwestia. Powinny być zamknięte w przewiewnym opakowaniu lub woreczku. Dzięki temu nie stracą swojej doskonałej jakości i będą służyć całe lata.
Jak się okazuje, pędzle nie takie straszne, jak wyglądają na pierwszy rzut oka. Prawdą jest również, że nabierając wprawy w tworzeniu makijażu, sama zdefiniujesz, jakim pędzlem maluje ci się najlepiej daną partię twarzy. To po prostu kwestia praktyki.
[…] który robimy chociaż raz w tygodniu. Chodzi tu głównie o nasze zdrowie i wygodę. A jak myć pędzle do makijażu? To naprawdę […]