Jak myć pędzle do makijażu? To proste!

0
46
Jak myc pedzle do makijazu
fot. pexels.com

Z pędzlami do makijażu jest tak jak z każdą inną rzeczą, którą używamy codziennie. Należy o nie odpowiednio dbać, aby posłużyły jak najdłużej. Do tego, właściwie przechowywać i…myć. To ostatnie wcale nie jest takie trudne!

Mycie akcesoriów do makijażu powinno wejść w nawyk. I to taki, który robimy chociaż raz w tygodniu. Chodzi tu głównie o nasze zdrowie i wygodę. A jak myć pędzle do makijażu? To naprawdę proste. 

Dlaczego warto myć pędzle do makijażu?

Po pierwsze, mają codzienny kontakt ze skórą. A co za tym idzie, nakładając odpowiedni kosmetyk, taki jak podkład czy bronzer, jednocześnie zbierają sebum oraz bakterie, które są na twarzy. W konsekwencji, te ostatnie zyskują cudowny mikroklimat do rozmnażania się. Gdy każdego następnego dnia używasz tego samego pędzla, wraz z kosmetykiem nakładasz również te bakterie. I one mogą być bezpośrednią przyczyną podrażnienia skóry takiego jak trądzik. Inna, bardzo prozaiczną przyczyną jest fakt, że codzienny makijaż wymaga używania wielu kolorów czy odcieni kosmetyków. Każdą idealna paletka cieni ma ich przynajmniej 6. Do tego pędzel do konturowania szminki, aby pomadka do ust prezentowała się świetnie. Dołóżmy róż, rozświetlacz i podkład. Tak, jest co czyścić!

Jak myc pedzle do makijazu
fot. pexels.com

Czym czyścić?

To niezbędna informacja, gdy pytamy jak myć pędzle do makijażu. Odpowiedź brzmi, najprostszymi składnikami. Pędzle, czy to z naturalnego, czy syntetycznego włosia, nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też najlepszym i relatywnie tanim sposobem jest zwykłe szare mydło. Jeżeli jednak chcesz pędzle potraktować nieco delikatniej, użyj czegoś myjącego z półki kosmetyki dla noworodków. Dobrze sprawdzi się tutaj łagodna emulsja do kąpieli czy szampon dla niemowląt. Drogerie internetowe są pełne specjalnych preparatów dedykowanych do odkażania i czyszczenia pędzli. Znajdziesz je również w drogeriach stacjonarnych. Ich cena wącha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. 

Jak myć pędzle do makijażu? Etapy postępowania

Po pierwsze

Nalej do małej miseczki lub umywalki ciepłą wodę, nie może być zbyt gorąca, by nie uszkodziła włosia. Zamocz w nim pędzle, ale w taki sposób, by mokre pozostało tylko włosie. Jeżeli będziesz regularnie moczyć skuwkę, istnieje obawa, że się uszkodzi i zwyczajnie odpadnie. 

Po drugie

Na mokry pędzel nałóż kosmetyk. Jeżeli jest to olejek czy szampon, nalej kroplę lub diwę. Jeżeli mydło w kostce, spień delikatnie pędzel na kostce mydła. Następnie pocieraj pędzlem do wytworzenia piany i spłucz. Powtarzaj, aż do uzyskania czystego pędzla. 

Po trzecie 

Dezynfekcja sprayem, mimo, że nie jest konieczna, zalecana jest w przypadku gdy masz problemy skórne. Taki spray kupisz w każdej aptece.

Po czwarte

Umyte i zdezynfekowane pędzle umieść na ręczniku, albo też w plastikowym kubku, aby mogły swobodnie wyschnąć. Nie zaleca się suszenia ich na kaloryferze czy za pomocą suszarki, może to doprowadzić do uszkodzenia włosia i całego pędzla. 

Mycie pędzli – jak często?

Idealnie byłoby, aby pędzle były wyczyszczone po każdym użyciu. Nie jest to chyba jednak możliwe u żadnej z nas. Proza życia serwuje nam dostatecznie dużo zadań, aby dokładać jeszcze codzienne mycie pędzli. Zaleca się więc, aby pędzle do podkładu w płynie myć średnio co 2, 3 dni. Natomiast pędzle do cieni, bronzera w kamieniu i rozświetlacza, myć 1 raz wy tygodniu.

Jak myc pedzle do makijazu
fot. pexels.com

Jak przechowywać pędzle?

To kolejna kwestia, o której nie można zapomnieć przy okazji higieny pędzli do makijażu. Najwygodniej bowiem byłoby je trzymać pod ręką, na toaletce, w jakimś ozdobnym pojemniczku. I tak są właśnie trzymane przez większość z nas. Jednak nie jest to najlepszy sposób, gdyż przechowywane w ten sposób, zbierają kurz. A za nim idą wszelkiego rodzaju bakterie i roztocza, które w zderzeniu z naszą twarzą, mogą doprowadzić do poważnych podrażnień. Idealne będą więc wszelkiego rodzaju skrzyneczki, zamykane kosmetyczki lub zwykłe materiałowe woreczki, dzięki którym pędzle będą miały dostęp do powietrza, ale nie będą narażone na działanie czynników zewnętrznych. 

Jak myć pędzle do makijażu? Często i delikatnie. Mając już świadomość, jak duże znaczenie mają dla naszej skóry, nie masz już chyba wątpliwości, że to ma kolosalne znaczenie. Bo codzienny demakijaż jest istotny równie mocno, co utrzymywanie w higienicznym stanie akcesoriów do makijażu. I tak ważne jak codzienna poranna pielęgnacja i wieczorne rytuały pielęgnacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here