System zarządzania budynkiem – charakterystyka

0
182
System zarządzania budynkiem – charakterystyka

Obecny postęp technologiczny umożliwia zastosowanie wielu pożytecznych rozwiązań i należą do nich również systemy zarządzania budynkami. Stanowiące podstawę funkcjonowania budynków instalacje teletechniczne, są odpowiednio dobranymi urządzeniami zaprojektowanymi przez elektroników, informatyków oraz automatyków. Jak w praktyce prezentuje się system zarządzania bezpieczeństwem budynku?

System do zarządzania budynkiem

Podstawą funkcjonowania budynków są obecnie różnorakie instalacje teletechniczne. To one zapewniają komunikację i ochronę danego budynku, a także dostęp do informacji o zagrożeniach. Jakie instalacje spotykamy w biurach, czy w halach magazynowych? Pośród nich możemy wyróżnić instalacje przeciwpożarowe i niskoprądowe, dźwiękowe systemy ostrzegania (DSO), telewizję przemysłową (CCTV) wraz z systemem kamer. Ponadto znajdą się tutaj również instalacje powiązane ściśle z systemami alarmowymi i kontrolą dostępu umożliwiającą dostęp do budynku za pomocą karty lub odcisku palca.

Jaki jest skuteczny system do zarządzania budynkiem?

Bezpieczeństwo obiektu przemysłowego albo magazynu lub biura, a także budynków mieszkalnych prywatnych lub wspólnotowych coraz częściej zależy od sprawnego systemu zarządzania budynkiem. Aby taki system zapewniał jednak bezpieczeństwo musi być w stu procentach niezawodny, czyli skuteczny. Sprawny alarm w biurze wraz ze sprawnym systemem przeciwpożarowym, czyli odpowiednio szybką detekcją dymu w serwerowniach oraz systemy otwierania drzwi na kartę lub odcisk zapobiegną utracie mienia i danych. Instalacje te muszą jednak działać właściwie i nie zawodzić, trzeba więc idealnie dopasować system do potrzeb i do projektu budynku. Tutaj nie ma mowy o eksperymentowaniu, trzeba skorzystać z usług doświadczonych specjalistów.

jeżeli właściciel firmy ma na uwadze jej bezpieczeństwo, a przy tym racjonalnie podchodzi do swojego biznesu i nie chce jednocześnie, aby przedsiębiorstwo generowało zbyt duże koszty w utrzymaniu biura, powinien skorzystać z teletechnicznych instalacji niskoprądowych. Tego rodzaju instalacje są świetnym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać, że jednocześnie złożonym systemem. Jego poprawność działania uzależniona jest od tak wielu czynników, ze tylko odpowiednio przeszkolony zespół fachowców może zaprojektować oraz zainstalować taki system, aby ten mógł sprawnie wspomagać zarządzanie budynkiem. Oszczędności w firmie owszem, ale prawdziwe oszczędności przyniesie sprawny system bezpieczeństwa, chronią przed stratami, których nierzadko odpracować się nie da.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here