Hodowla ptaka w domu – na co zwrócić uwagę?

0
292
domowe ptaki

Na domową hodowlę ptaka decyduje się wielu entuzjastów zwierząt. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak sięgnąć po rozwiązanie idealnie dopasowane do osobistych potrzeb. Oto kilka wskazówek, które warto przeanalizować.

Popularne domowe ptaki

Do najczęściej wybieranych ptasich domowników należą papużki. Wśród nich szczególną popularnością cieszą się papużki faliste oraz nimfy. Charakteryzują się przyjaznym usposobieniem i łatwo się oswajają, lecz najlepiej czują się w parze. Najlepiej zapewnić im towarzystwo osobnika tego samego gatunku. W naturalnym środowisku ptak spędza całą dobę wśród innych, więc w domu również będzie potrzebował stałego kontaktu
z przyjacielem. 

Miłośnicy zwierząt często decydują się na zakup kanarka, który słynie z ładnego śpiewu. Ponadto jest skoczny i bardzo aktywny, więc potrzebuje dużej klatki. Warto również pamiętać, że zwierzę to jest dosyć wrażliwe, podatne na wychłodzenie czy zatrucia. Ponadto niechętnie przebywa w samotności, więc najlepiej będzie czuł się w mieszkaniu, w którym zawsze przebywa któryś z domowników. 

Jak wybrać klatkę dla ptaka?

Komfort, bezpieczeństwo i dostęp do pożywienia to kwestie priorytetowe. Odpowiedni wybór sprawi, że ptak będzie czuł się swobodnie na co dzień. Przede wszystkim wybierz rozwiązanie dopasowane do liczby osobników. Chociaż minimalne wymiary przestrzeni dla kanarka to 60 x 50 x 40 cm, im klatka jest większa, tym lepiej. Pamiętaj, aby zamontować
w niej żerdzie, na których ptaki mogą ścierać pazurki. Niezbędne będą również dzwoneczki, huśtawki czy basenik z wodą do mycia.

Kluczową kwestię stanowi dostęp do wody pitnej i tu świetnie sprawdzi się poidełko dla ptaków. Natomiast pokarm może być podawany w miseczkach i plastikowych podajnikach. Na dnie klatki warto wsypać piasek, który doskonale pochłania zapachy i wilgoć. Ponadto klatka powinna mieć wysuwane dno, które można łatwo umyć, gdyż to tam będą pojawiać się resztki pokarmów oraz odchody. 

Pamiętaj, aby klatkę umieścić w odpowiednio doświetlonym miejscu, lecz nie przy dużej ekspozycji na słońce. Ponadto nie powinna być ustawiona w miejscu narażonym na przeciągi. Pamiętaj, aby klatki i niezbędne akcesoria kupować w polecanych punktach. Doskonałą ofertą dla wymagających wyróżnia się sklep internetowy AquaelZOO. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć hodowlę. 

Komfort psychiczny ptaka

Nigdy nie powinno się traktować ptaków jak ozdoby, gdyż zwierzęta te bardzo przywiązują się do właścicieli i potrzebują dużej uwagi. Jeśli zostają same na dłuższy czas, czują się nieszczęśliwie. Dlatego wybór ptaka należy dobrze przemyśleć, a po zakupie zawsze zapewnić mu troskliwą opiekę, dobrą klatkę i wysokiej jakości pokarm. Ponadto trzeba obserwować zachowanie zwierząt, stan dzioba, piór i pazurków. Przed zakupem akcesoriów dobrze jest skontaktować się z ekspertami ze sklepu internetowego AquaelZOO, którzy udzielą wielu cennych wskazówek i podpowiedzą, jak zagwarantować zwierzętom najlepsze warunki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here