Założenie firmy w Niemczech krok po kroku

0
1088
Założenie firmy w Niemczech krok po kroku

Coraz więcej osób myśli dzisiaj o rozpoczęciu własnej działalności. Dlaczego? Wówczas jesteśmy w końcu panami samych siebie – sami regulujemy stawki, godziny a ponadto robimy to, co lubimy! Część osób zastanawia się jednak, czy nie byłoby dobrym pomysłem założenie firmy u naszych zachodnich sąsiadów…

Firma w Niemczech – czy się opłaca?

Czy opłaca się założenie firmy w Niemczech? Jak wskazują światowe rankingi – zdecydowanie tak! Niemcy bowiem zajęły piąte miejsce w rankingu Resilience Index 2017, w którym oceniano : czynniki ekonomiczne, czynniki ryzyka oraz łańcuch dostawców. Polska w tym samym rankingu zajęła 26. miejsce. Istotny jest także fakt, że Niemcy zajęły 1 miejsce w rankingu US News&World Report w dziedzinie „przedsiębiorczość”. Jak zatem widać – generalnie opłaca się zakładać firmę w Niemczech.

O czym pamiętać, zakładając firmę w Niemczech?

W zasadzie można powiedzieć, że zakładanie firmy w Niemczech nie różni się wyjątkowo od zakładania firmy w Polsce. Pamiętać jednak należy, że aby prowadzić firmę na terenie Niemiec musimy być też tam zameldowani. Ponadto nikogo przecież nie dziwią różne koncesje np. na sprzedaż alkoholu. Należy jednak orientować się, że w Niemczech o wiele więcej firm niż w Polsce musi mieć stosowne pozwolenia. Ponadto niektórzy przedstawiciele specyficznych zawodów np. prawnicy także muszą ubiegać się odpowiednie zezwolenia.

Firma w Niemczech – krok po kroku

Jak zatem w skrócie wygląda założenie firmy w Niemczech? Poniżej przedstawiona zostanie ta droga krok po kroku.

1. Zdobycie koncesji/ pozwolenia.

2. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego w Urzędzie Podatkowym gminy tudzież dzielnicy albo w Urzędzie ds. Gospodarki.

3. Wpisanie firmy do Rejestru Handlowego w Sądzie Rejonowym – ten krok obowiązkowy jest jednakże dla spółek, zaś posiadacze jednoosobowej działalności gospodarczej mogą to zrobić dobrowolnie, lecz nie muszą.

4. Uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności.

Rodzaje firm w Niemczech

W Polsce zazwyczaj większość osób decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej i ewentualne rozszerzenie później działalności firmy. W Niemczech generalnie sprawa wygląda dość podobnie. Firma może być działalnością prowadzoną na własny rachunek, przedstawicielstwem, samodzielnym oddziałem bądź spółką.

Większość osób decyduje się na początek na jednoosobową działalność, ponieważ tutaj nie jest potrzebny żaden kapitał minimalny, a ponadto obowiązuje dość wysoka kwota wolna od podatku. W przypadku spółki zaś minimalny kapitał to 25 tys. euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here