Jak wykonać prawidłowo olejowanie włosów?

0
556
Jak wykonac prawidlowo olejowanie wlosow
fot. unsplash.com

Zapewne czytałaś o tym nieraz i słyszałaś nieraz. Może nawet przyjaciółka opowiadała fantastycznych efektach jakie niesie ze sobą ten domowy zabieg. Jak go zrobić, by przynosił najlepsze efekty?

Dbanie o włosy przypomina trochę laboratorium doświadczalne. Mamy zupełnie różne potrzeby dotyczące etapów pielęgnacji włosów. Mało tego, kwestia kosmetyki a wiek ma znaczenie również w kwestii dbania o włosy. Zupełnie inne potrzeby ma skalp nastolatka, który potrzebuje intensywnego oczyszczenia a inny kobiety dojrzałej, dla której najlepsze będą łagodne dermokosmetyki do włosów. Poniżej będzie o zabiegu, który dobroczynnie wpływa właściwie na każde włosy. Jak wykonać prawidłowo olejowanie włosów?

Krok pierwszy – odpowiedni wybór kosmetyków

Tak, jak nie da się wybrać dobrego kremu nawilżającego bez odpowiedzi na pytania, czego skóra potrzebuje, tak i musisz dokonać wyboru odpowiednich kosmetyków do włosów. Kluczem jest tu zidentyfikowanie struktury włosów. A pomoże w tym zwykły.. 

Test szklanki wody

Wlej do szklanki wodę, niech zajmie 3/4 objętości. Następnie na powierzchnię wody delikatnie ułóż 1 swój włos i obserwuj. Jeżeli po mniej więcej 5 minutach włos opadnie na dno, masz włosy niskoporowate. Gdy będzie pływał gdzieś w środku szklanki, masz włosy średnio porowate. Jeżeli natomiast uparcie będzie na wierzchu, masz włosy wysoko porowate. Mając takie informacje, z łatwością dobierzesz już zestaw olejów, który jest niezbędny do wykonania zabiegu olejowania włosów. I tak, włosy:

  • niskoporowate – polubią się z olejem kokosowym, palmowym oraz masłem Shea. 
  • średnioporowate – stosów oliwę z oliwek, olej z awokado czy olej macadamia
  • wysokoporowate – tu olej z nasion bawełny, ogórecznika i nasion chia

Dostępność tych olejów nie jest na szczęście trudna. Ma je większość drogerii internetowych a także drogerie stacjonarne, znajdziesz je również w aptekach. Nie daj się nabrać tylko na kosmetyki MED, uważnie czytaj składy. 

Jak wykonac prawidlowo olejowanie wlosow
fot. unsplash.com

Olejowanie włosów- etapy

Jak wykonać prawidłowo olejowanie włosów? Wieloetapowo. Musisz sobie na to przeznaczyć jakieś dwie godziny. Bez wychodzenia z domu, za to z turbanem z ręcznika na głowie. Generalnie do zabiegu olejowania będzie ci potrzebna baza. W tym przypadku dobrze sprawdza się żel aloesowy. Następnie wybrany olej, maska lub odżywka do włosów no i szampon. Nie muszę już chyba przypominać, żeby uważnie sprawdzać datę ważności. Przeterminowane kosmetyki bywają niebezpieczne. 

Po pierwsze – baza

Namocz włosy. Jeżeli są nieświeże, możesz je umyć i delikatnie wysuszyć ręcznikiem. Na tak przygotowane włosy nałóż sporą ilość żelu aloesowego. Będzie stanowił idealną bazę pod olej. Przeczesz włosy grzebykiem lub szczotką, by kosmetyk rozprowadził się na całej długości. Omijaj skórę głowy, w przeciwnym razie może wystąpić podrażnienie skóry. 

Po drugie- olej

Na dłoń nalej odpowiednią ilość olejku. Na średniej długości włosów wystarcza 30- 40 kropel. Idealnie, gdyby olej był lekko ciepły, ale w żadnym wypadku nie gorący. Nakładamy go partiami na włosy. Następnie przeczesujemy szczotką. Tak przygotowaną głowę zawijamy folią spożywcza lub zakładamy plastikowy czepek pod prysznic. Na to nakładamy ręcznik i ustawiamy timer na około 40 min.

Po trzecie- maska

Po upływie tego czasu ściągamy ręcznik i folię, a na włosy nakładamy ulubioną odżywkę lub maskę do włosów. Nie dość, że odżywi, to jeszcze podbije działanie olejów i pomoże w usunięciu ich nadmiaru. I tak jak poprzednio, nakładamy sporą ilość, przeczesujemy, obwijamy folią i ręcznikiem a następnie czekamy kolejne 40 min. W tym przypadku domowe sposoby na piękne włosy w postaci masek z jogurtu nie zadziałają dobrze.

Po czwarte – mycie

Po takim czasie włosy wchłonęły już wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Przechodzimy zatem do mycia włosów. Najlepiej zrobić to sprawdzonym szamponem o niekoniecznie bardzo delikatnym działaniu. Dermokosmetyki nie sprawdzą się tu najlepiej. 

Jak wykonac prawidlowo olejowanie wlosow
fot. unsplash.com

Umyte włosy pozostawić do wyschnięcia lub tez wysuszyć za pomocą suszarki. Jestem pewna, że będą sypkie, wygładzone i błyszczące. A powtarzając ten zabieg raz w tygodniu, możesz liczyć na naprawdę spektakularne efekty! 

Jeszcze jedna ważna kwestia 

dotycząca pytania jak wykonać prawidłowo olejowanie włosów. To regularność zabiegu. Bo nawet jeżeli użyjesz najdroższych składników, najbardziej wyszukanych gdzieś w mało znanych a dobrych drogeriach internetowych, lecz ten zabieg zrobisz tylko raz, nie przyniesie efektu. Podejdź więc do sprawy odpowiedzialnie i wybierz jedną chwilę w tygodniu, którą poświęcisz pielęgnacji swoich włosów. Za tę troskę z pewnością odpłacą się przepięknym wyglądem i świetną kondycją. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here