Kosmetyki a wiek. Kosmetyki dla dzieci i dla dorosłych jaka to różnica?

5
1034
kosmetyki a wiek
fot. pixabay.com

Czy kosmetyki muszą być dobrane odpowiednio do wieku? Sądząc po zawartości półek sklepowych, jakie serwują nam popularne drogerie stacjonarne i drogerie internetowe, wydaje się, że absolutnie tak. I niedopuszczalnym jest, by kosmetyki dla dzieci były używane przez dorosłych. A może to zwykły chwyt marketingowy?

Zagadnienie kosmetyki a wiek zwykle daje dużo do myślenia. Bo czy dajmy na to kobieta po sześćdziesiątym roku życia może używać dobrego serum kierowanego dla skóry trzydziestolatki? Albo odwrotnie, czy młoda dwudziestolatka może sięgnąć po serum regenerująco-odbudowujące dla skóry dojrzałej? Przyjrzyjmy się temu na podstawie wymagań, jakie stawia człowiekowi skóra.

Kosmetyki dla dzieci

Skóra niemowlaka i małego dziecka jest bardzo wrażliwa. Co więcej, podatna na wszelkiego rodzaju mikrouszkodzenia, alergie i inne czynniki zewnętrzne powodujące podrażnienia skóry. Dlatego też, dobry krem dla niemowląt i małych dzieci ma w swoim składzie przede wszystkim elementy chroniące skórę. Wśród świeżo upieczonych mam pokutuje przeświadczenie, że im więcej kosmetyków dla noworodków, tym lepiej. Te bardziej doświadczone jednak wiedzą, że wszystko zależy od dziecka. Czasem wystarczy zwykła emulsja do mycia i balsam. Jednak jeżeli stwierdzono problemy ze skórą, zdecydowanie trzeba skorzystać z o wiele droższych, ale skutecznych w walce z chorobą narzędzi, jakim są kosmetyki dla alergików lub dermokosmetyki dedykowane dzieciom. Kiedy człowiek dorasta, zmieniają się również potrzeby jego skóry. Dlatego też, odrębna półka to…

Kosmetyki dla nastolatków

Kiedy dziecko zmienia się w nastolatka, w jego ciele dzieje się prawdziwa rewolucja. Zmienia się, nie tylko mentalnie, ale i fizycznie. Burza hormonalna jaką przechodzą, sprawia, że do gry muszą wejść kosmetyki oczyszczające skórę, takie jak tonik, peeling oraz płyn micelarny. W przeciwieństwie do łagodnych kosmetyków dla dzieci, kosmetyki dla nastolatków są bardziej inwazyjne. Jednak wciąż dostosowane do wieku i potrzeb. Młode kobiety z chęcią sięgają po podkłady czy cienie przygotowane specjalnie z myślą o nich. Na rynku istnieje mnóstwo kosmetyków kolorowych dla nastolatek. Dopasowane do ich kapryśnej skóry, regulujące wydzielanie sebum, oczyszczające. Gdy jednak wchodzi się w dorosłość, skóra potrzebuje czegoś zupełnie innego…

kosmetyki a wiek
fot. pixabay.com

Kosmetyki 20+

Rozważając zagadnienie: kosmetyki a wiek, przechodzimy dalej. Dwadzieścia parę lat. To przede wszystkim nawilżanie, tonizowanie i wciąż oczyszczanie. Kosmetyczka dwudziestoparolatki ma więc min. krem nawilżający, lekki krem CC, podkład mineralny lub zwykły, cienie do powiek. Demakijaż bez wacików to trend, który jest coraz bardziej popularny nie tylko wśród młodych osób. Pojawiają się już pierwsze kosmetyki specjalistyczne, takie jak serum redukujące przebarwienia, czy też kremy do opalania z wysokim filtrem. Wraz z upływem lat, skóra staje się bardziej wymagająca. Na jej potrzeby odpowiadają…

Kosmetyki 30+

Nastawione są nie tylko na intensywne nawilżanie. Są to kremy z retinolem, kremy z witaminą C oraz wszelkiego rodzaju serum rewitalizujące. Półka w łazience poszerza się również o maseczki pielęgnacyjne oraz wszelkiego rodzaju peelingi złuszczające skórę. Asortyment poszerza się również o różne akcesoria pielęgnacyjne, takie jak roller do pielęgnacji twarzy, bańka do masażu, czy też szczoteczka soniczna. Mija czas, a skóra wraz z nią. 

Kosmetyki a wiek 40+ 

To wciąż odżywianie i to w coraz mocniejszym aspekcie. Dochodzą do tego kremy modelujące owal twarzy, a także redukujące zmarszczki. I nie da się ukryć, że spełniają zupełnie inne zadanie, niż kosmetyki dla dzieci. Tu bowiem, prócz bariery ochronnej mamy do czynienia z całym kompleksem wartości odżywczej, regenerującej i silnie nawilżającej. Kilka lat później w grę wchodzą…

kosmetyki a wiek
fot. pixabay.com

Kosmetyki 50+

A wraz z nimi cała gama składników regeneracyjnych, takich jak krem liftingujący i redukujący zmarszczki. Odżywianie, nawilżanie, złuszczanie, tonizowanie. Mają sprawić, że skóra dojrzała będzie wyglądać promiennie i po prostu pięknie. Bez efektu skalpela rzecz jasna. I tu chyba najdobitniej widać, że kosmetyki a wiek mają znaczenie. Używając odpowiednich, można znacząco spowolnić oznaki starzenia. I to wcale nie te pierwsze. 

Kosmetyki 60+ 

Zawojowały półki sklepowe dopiero kilka lat temu. Gdyby jednak przyglądnąć się ich składom, niewiele różnią się od tych z etykietką kosmetyki 50+. Są jedynie nieco mniej inwazyjne, bardziej nastawione na łagodną pielęgnację. Bo skóra ponownie staje się bardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Zamiast mocnych składników takich jak kwasy do twarzy, ponownie stawia się na nawilżenie i ochronę. W efekcie mamy efekt taki, jaki robią kosmetyki dla dzieci. 

Wydaje się, że pielęgnacja to zamknięty cykl. Czy warto kierować się wiekiem przy wyborze kosmetyku? Tak, bo odpowiada on na statystyczne potrzeby naszej skóry. Jednak nic nie zastąpi indywidualnego podejścia nastawionego na nasze własne potrzeby. Dlatego warto próbować, testować i w efekcie dobrać najlepszą strategię pielęgnacyjną. Alternatywą jest konsultacja kosmetologiczna. To dobry wybór, gdy brak czasu na indywidualne eksperymenty. Odpowiadając na pytanie ze wstępu – kosmetyki a wiek, czy to ważne?  Jedno jest pewne, bez względu na to, czy są to kosmetyki dla dzieci, czy dla dojrzałej cery, podejdź to tego z głową i na spokojnie oceń, co naprawdę jest potrzebne. 

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here