Podrażnienia skóry – co je wywołuje i jak ich uniknąć?

16
877
Podraznienia skory
fot. pixabay.com

Żyjemy w czasach, gdy na stałe w naszą codzienność wpisuje się maseczka ochronna. Noszona sporadycznie, nie wywołuje większych problemów. Lecz gdy jest na twarzy dłuższy czas, może wywołać podrażnienia skóry. A to tylko jeden z wielu czynników, które mogą to zrobić. Jak się przed tym uchronić?

Jak wyglądają podrażnienia skóry?

Najczęściej to podrażnienie, świąd, pieczenie, łuszczenie naskórka lub zaczerwienienie. Mogą mieć również postać nieestetycznych wyprysków, przypominających trądzik. Z początku niewielkie, jeżeli nie będą właściwie leczone, mogą doprowadzić do ostrego stanu zapalnego, a w konsekwencji do długotrwałego i kosztownego leczenia dermatologicznego. Jeżeli więc masz podejrzenie poważnego podrażnienia skóry, konieczna może być konsultacja kosmetologiczna lub dermatologiczna. 

Co wywołuje podrażnienia skóry?

Najczęściej mówimy tu o czynnikach zewnętrznych. Może być to więc nowy idealny tusz do rzęs, który w swoim składzie ma coś, czego twoja skóra nie toleruje. Być może to krem nawilżający, w którym zmieniono delikatnie skład. Podrażniać może również rzecz tak prozaiczna jak wspomniana wcześniej maseczka intensywnie pielęgnująca. Wykonana z drażniącego materiału, może wpłynąć negatywnie nie tylko na skórę ale i na drogi oddechowe. Aż w końcu, to mogły być przeterminowane kosmetyki. Gdy spytałam moją znajomą, czy sprawdza coś takiego jak data ważności kosmetyków które ma u siebie, parsknęła śmiechem – wiesz ile tego mam? Ja tego nie ogarniam!. Do czasu, aż wystąpiła u niej wysypka po jednym z podkładów. Okazało się, że używała go pół roku po terminie ważności. Na uwadze warto mieć również czas użycia od momentu otworzenia. 

Podraznienia skory
fot. pixabay.com

Jakich kosmetyków używać podczas podrażnienia skóry?

Tych z najprostszym, łagodnym składem. Z pewnością pomogą tu kosmetyki dla dzieci. Ich nieinwazyjne, lekkie działanie będzie działać niczym balsam na podrażnienia skóry. Do tego warto sięgnąć po dostępne w aptekach gotowe maści na konkretne objawy. Część z nich, tak jak Bepanthen czy Bioderma można spotkać również w takich miejscach jak drogeria stacjonarna czy drogeria internetowa. Dobrym wyborem będą również maści z witaminami, np Alantan z witaminą F, krem z wyciągiem z rumianku lub też maść cynkowa lub z aktywną miedzią. Nie odrzucaj również dobroczynnej mocy jaką dysponują dermokosmetyki. A gdy zmagasz się z problemami skóry głowy, nieodzowne są dermokosmetyki do pielęgnacji włosów

Domowe sposoby na leczenie

Podrażnienia skóry, w mniej zaawansowanym stadium można leczyć domowymi sposobami. Napar z rumianka oraz szałwii lekarskiej działa łagodząco. Dobrze robi również okład z aloesu, lub zwykły krem nawilżający o prostym składzie. Warto mieć w lodówce kefir lub maślankę. Okład z tych napojów mlecznych również działa kojąco. Na wszelkiego rodzaju opuchliznę dobrze działa również wymieszane białko z płatkami owsianymi. Nie warto bagatelizować żadnych objawów podrażnienia, konsekwencje mogą być naprawdę dotkliwe. I to nie tylko dla portfela.  Gdy podrażnienie jest spore, albo też, gdy dołączyła do nich gorączka, jak naszybciej należy skontaktować się z lekarzem. Być może doszło do podrażnienia skóry, którego już domowe, czy leki bez recepty, czy kosmetyk MED nie wyleczy. 

Podraznienia skory
fot. pixabay.com

Warto pamiętać jeszcze o jednej ważnej kwestii – odżywianie

Być może podrażnienia skóry nie wynikają wprost z czynników zewnętrznych a raczej z tego, co jemy i pijemy. Bardzo często pierwszą oznaką alergii pokarmowej jest właśnie wysypka, pieczenie i swędzenie. Jeżeli nawet nigdy nie zdiagnozowano u ciebie żadnej alergii, warto być czujnym. Wraz z wiekiem, zmienia się również reakcja organizmu na konkretne składniki pokarmowe. Druga sprawa, że wraz z upływem lat, mogą zacząć uczulać rzeczy, które wcześniej były obojętne. I nawet proste składowo wegańskie kosmetyki mogą wywołać niepożądane reakcje na skórze. 

Podrażnienia skóry mogą nam towarzyszyć bez względu na wiek. Mimo, że nasza skóra się zmienia, to zagadnienie kosmetyki a wiek wciąż jest w pielęgnacyjnej grze. Zarówno niemowlaki z odparzeniami po pieluszce. Dorośli, ze zmianami skórnymi związanymi z kosmetykami czy innymi czynnikami zewnętrznymi. Ludzie starsi, których organizm nie jest już tak odporny na wszystkie substancje potencjalnie alergizujące. Bo uczulić mogą nawet ulubione perfumy na każdą okazję. Warto więc być czujnym!

16 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here